אירועי הגאווה ירושלים 2.8.2012

בת קול צועדת במצעד הגאווה 2012 - ירושלים.למצעד הגענו אחרי האירוע ההומופובי המפחיד שארע כמה ימים לפני-כן, בנחלאות בעקבות הקרנת הסרט "ירושלים גאה להציג". הסרט מתאר את המצעד שלא צעד ב2006 וגם אנחנו החלטנו לצפות בו בבית טרם הגעתנו לבירה. למצעד השנה הגענו אחרי צום תשעה באב בחל בתחילת אותו שבוע, מה שהעצים את ההקשר בין שנאת חינם למצעד הגאווה. חנינו רחוק כדי להימנע מכבישים חסומים (כמה מפתיע) והתקדמנו ברגל לכיוון גן העצמאות. בדרך ראינו מגבניקים שעוברים תדרוכים מאנשי הבית הפתוח ואחרים שהביטו בנו בתימהון ומיהרו להימלט מהמקום. כאשר התקרבנו יותר ויותר למסלול המעד ראינו דגלי גאווה מתנוססים מעל הבניינים בפעם הראשונה והרחנו פצצות סירחון שטרחו לפאר ולרענן את המסלול שלנו (ואת תושבי המקום המאותגרים).

לגן העצמאות הגענו יחסית מוקדם ומרחוק ראינו את השטח המגודר שהיווה כמקום ההתכנסות טרם המצעד. מצד אחד, הגדר עצמה נועדה להגן עלינו אנחנו יודעות, אבל היא גורמת לתחושה של כלוב. כיף כבר אמרנו? הבדל רציני מהמצעד התל אביבי והמרחבים הפתוחים בגן מאיר. עברנו בידוק בטחוני וקיבלנו צמידים שמאשרים שאנחנו שייכות למצעד ונכנסו למתם המגודר. גם כאן פגשנו חברותים נשיקות וחיבוקים. חיפשנו את הקהילה הדתית הגאה כשמצאנו אותם מחוץ לגדר מכינים את שלטי ה- גם אני למדתי ב… אנחנו הגענו מצוידות בשלטים משלנו שהכנו ערב המצעד. גם אני למדת ב.. זוגתי ב.. ובנוסף "בארון שלי יש רק שמלת שבת, ארון מיועד רק לבגדים." היה קל לזהות את הקהילה הדתית הגאה בזכות גוש הבונים הסגולים שהתעופפו במהלך הכנות השלטים. המצעד יצא לדרך וגילינו שגידי מפיק שלנו במצעד אירגן עגלת סופר עם רמקולים של מוזיקה חסידית.

בכל צומת טרחנו לעצור ולרקוד ריקודי מעגלים חסידיים ובכך הגברנו את הנראות בבירה. התחושה של המצעד בבירה שונה לחלוטין ושמחנו והופתענו לכך שהשנה לא קיבלנו הערות הומופוביות מבאי הרחובות הצמודים למצעד. הרגשנו את האבטחה המוגברת בכל צעד שצעדנו. אחרי המצעד ישבנו לאכול עם חברות במסעדה נחמדה. היינו ממש רעבות… כל הריקודים וההליכה והחום עשו את שלהם, לטובת המסעדות באזור.

המצעד השנה היה קצר יותר מזה של השנה שעברה, אך עבורנו היה עוצמתי יותר.

גל ותמר