לדבר דוסית זה עניין של מיומנות. בהיותי נשואה לאחת – הצלחתי להתגבר על מושגים חדשים רבים: חדר"ג, המוציא, סעודה שלישית (מה?!), יום טוב, דרבנן, דאורייתא, כלי שמלאכתו להיתר – ועוד מילים ומושגים מסתוריים הידועים לכל זאטוט מהמגזר אך זרים לחילונית החולונית הממוצעת.

ובכל זאת, הצליח מושג חביב אחד לחמוק ממני לתקופה ארוכה, ובעל פה נשמע כמו "שוט": פוחזת נבערת שכמוני – התפלאתי כיצד יכולים לעלות שוטים של וודקה לאתר 'כיפה' אבל אז גיליתי שמדובר בסוג אחר של שוט – ואין לו שום קשר למשקאות משכרים, עקרבים או סקס אחר.

שו"ת, ראשי תיבות של שאלות ותשובות: "כינוי לאחת מהפעילויות הענפות והפוריות, בעיקר בתחום ההלכה. השו"ת מכיל מאגר של שאלות ותשובות הלכתיות, אשר נשאלו על ידי הציבור הרחב, ונענו על ידי רב אחד או קבוצה של רבנים" (תודה וויקיפדיה, את נהדרת).

עם יד על הלב – הרצון להיות רבנית לא נמנה על השאיפות המרכזיות בחיי, לפחות לא החמש המובילות – אבל הצורך להפנות שואל לאיזה מאגר שו"ת בענייני גאווה ולסבו-לוגיה בכלל ומצעדי גאווה בפרט ותוך כך לפטור את עצמי מלחזור שוב ושוב על אותן תשובות – אוהו! נשמע לי להיט.

וכך לכבוד מצעד הגאווה המהמהם ובא, שמפעים אותי כל פעם מחדש אך מביא את הסעיף לכל כך הרבה אנשים – הנה כמה שו"תים נבחרים, הצ'ייסר בסוף עליי:

שאלה: במה בדיוק יש לכם להיות גאים? שכל אחד יעשה בבית מה שטוב לו, אבל למה הדגלים? (שאלה רווחת ועל פניו תמימה, בלתי מזיקה ולא הומופובית במיוחד אך היא ערמומית מאין כמוה. השואל רוצה לומר: חלאס, כבר די מקבלים את הסטייה הזו אז תפסיקו עם הקרנבל ובטח אל תתגאו בעצמכם כל כך).

תשובה: אנחנו גאים במי שאנחנו כהיפוך לבושה שחשנו במשך שנים ארוכות כפרטים וכקהילה. אנחנו גאים על כך שבעקבות אינספור מאבקים שקטים ושקטים פחות אנו חיים את חיינו באומץ וממשיכים לסלול דרך לאלו שעדיין חיים בפחד. אנחנו גאים בתקווה שמצעידה אותנו קדימה לעולם מתוקן בו בני האדם שווים. ואם חוסר המוכנות שלנו להמשיך להתבייש ולפחד מבאסת אתכם אני חוששת ש… איך לומר זאת? זו לא ממש הבעיה שלנו.

שאלה: מצעד הגאווה – למה ביוני כשכל כך חם, לעזאזל?
תשובה: פעמיים ויקיפדיה בפוסט אחד? אז רק נגיעה: המצעד מתקיים ביוני כציון למהומות סטונוול, בהן ההומואים הלסביות והטראנסיות/ים התקוממו בפעם הראשונה כנגד ההתעללויות השיטתיות והבלתי נתפסות של משטרת ניו יורק בחסות החוק. המאבק הוביל להתארגנויות להט"ביות ברחבי ארה"ב ומשם לעולם כולו. גוגל איט. מעורר השראה.

שאלה: מילא בתל אביב, הסדום ועמורה של ישראל – אבל למה בירושלים? למה דווקא להכעיס? (השואל מבקש לדעת למה אנחנו מביאים את ה'תועייבה' לעיר הקודש הנגועה ברגישות בלתי אפשרית ולמה אנחנו מתעקשים להלך על עצביה החשופים של ההומופוביה המטורללת).

תשובה: ובכן, באופן כללי הומופוביה מטורללת לא ממש עושה לנו את זה. ונחשו מה? יש הומואים ולסביות ובי וטראנס גם בירושלים. וגם הם רוצים לצעוד בעיר שהיא שלהם לא פחות מאשר שהיא של הפנאטים עם הזיק הפסיכופתי, שעומדים במצעד וקוראים להשמדתנו בחומצה, או משהו. המחשבה על כך שצעירים וצעירות בארון נחשפים למצעד ואולי חווים רגע של תקווה או נורמליות מרגשת אותי. בתקווה ובתחושת השייכות הזו יש לא פחות קדושה. ל"רגישות" אין כתובת אחת ולאף אחד אין בעלות עליה. ולא, גם פצצות סירחון ומשאלות מוות לא ישכנעו אותי אחרת.

שאלה: אבל תגידי, מה הקטע של החוטיני והערטול הכללי? למה ככה? אתם סתם עושים לעצמכם נזק (תרגום: את דווקא נראית לי נורמלית, אבל למה אני צריך לראות איברי גוף חשופים ולדמיין מה אנשים עושים איתם? אז תהיו סולידיים כדי שיהיה לי קל יותר, פלייייז!)

תשובה: כי הם יכולים. וזה בכיף שלהם ביום חגם. ואם חושבים על זה, זה לא הרבה יותר בוטה מהשכן שירד לשטוף את האוטו טופלס, או האינסטלטור שחושף את אותו טפח בדיוק, או ההיא שכבר עלתה מהחוף עמוק לתוך בוגרשוב אבל צועדת בבטחה בביקיני חוטיני. בכיף שלה. ואם נורא מטריד אתכם החוטיני אפשר להפנות את המבט ולראות את הגוונים השונים של הקהילה (ממש כמו גווני דגל הגאווה – איזה עמוק!): הקהילה הדתית הגאה, קבוצת ההורים הגאים בילדיהם, אנשי חוש"ן ועוד ועוד.

שאלה: אבל בעצם כבר יש לכם הכול, כולכם מתחתנים ועושים ילדים – מה הקטע?

תשובה: כי אפליה ואלימות מילולית ופיזית מופנית כלפי אנשים מהקילה הלהט"בית על בסיס יומי. כי הדרך עוד ארוכה. כי יש במצעד הזה כוח חיובי ואופטימי שאפשר להרגיש בו כשנמצאים שם. איזה 'ביחד' מדבק ומשולל ציניות שמצמרר אותי כל פעם מחדש. וצמרמורת בחום הזה זה פאן במקסימום, תאמינו לי.

אז תבואו. אנחנו נהיה שם. ואם תהיו טובים – אני אכבד אתכם בקרם הגנה (או בחוטיני, מה שזורם לכם באותו רגע. אני נורא סובלנית).

חג גאווה שמח!
נירה

הכותבת היא חברה בארגון 'בת קול – לסביות דתיות'

mynet-logo


הבלוג פורסם במקור באתר mynet