מאת: אהובה רויטל

המוזיקה של איב בגלריאן (Eve Beglarian), עלולה להישמע לעיתים בפעם הראשונה כמו אסופה של צלילים רנדומליים שאין בניהם קשר עקבי או מלודי כלשהו. כאשר מאזינים לה בפעם השנייה העניינים מתחילים להתבהר. הצלילים יוצרים יחד משהו ייחודי וסוחפים אותך אל עולמות אחרים, כמו אל מעבר לזמן.

בגלריאן, בת 55 כיום, היא מלחינה אמריקאית המשתייכת לז'אנר הפוסט-מינימליזם, שהרעיון המרכזי שלו הוא פיתוח וניסיון להגיע אל מעבר לגבולות המינימליזם[1] בנוסף היא נמנית על קבוצה של יוצרים להטב"ים עכשוויים רבים בעולם, בניהם ניתן לראות אף את פיטר אלן, רות' אנדרסון ואלטון ג'ון.

אי אפשר לומר בוודאות כי בגלריאן מדברת מפורשות על היותה לסבית ביצירותיה, בין שהולחנו עם או בלי טקסט, פרט לחוברת יצירות אחת שיצאה לא מזמן בשיתוף פעולה עם המלחין האמריקאי פיל קליין,

"The Story of B", בה ניתן למצוא מספר לחנים לטקסטים ארוטיים של הסופר הצרפתי פיטר לואיס, שלכאורה תרגם כמה משיריה של ספו, המשוררת היוונית העתיקה שכתבה על נשים (בגלריאן טוענת שהוא לא לגמרי תרגם את ספו, אלא יותר המציא טקסטים משלו). בקישור הבא תוכלו להאזין למספר שירים מתוך החוברת:

http://evbvd.com/bilitis/

 "In and Out of the Game" היא יצירה נוספת מעניינת של איב. כאן ניתן לשמוע כי המוזיקה שלה היא ניסיונית ושהיא לא מפחדת ליצור דברים חדשים, הצלילים המושהים והמשחקים עם העמעם עושים את העבודה, וגורמים למנגינה להישמע מקוטעת (לרגע הלכתי לבדוק אם הכל בסדר עם הרמקולים שלי במחשב).  היצירה כתובה להרכב של ארבעה או שישה טרומבונים. את ההשראה לכתוב יצירה זו ועוד רבות אחרות מן השנים האחרונות היא טוענת כי שאבה מטיול שערכה במשך ארבעה וחצי חודשים על גדות נהר המיסיסיפי ב-2009, שאת רובו ערכה בקייק. יש משהו מרגיע ומלחיץ בו-זמנית ב-In and Out of the Game, כך לפחות אני הרגשתי כשהאזנתי לקטע, ואולי זה מה שחשים כאשר חוצים את המיסיסיפי בקייק, כשנתונים לחסדיהם של המים במשך כמעט חמישה חודשים. את היצירה ניתן לשמוע בקישור הבא:

http://www.evbvd.com/game/index.html

ליצירות נוספות שלה ניתן להאזין וגם למצוא מידע נוסף באתר הרשמי שלה, בו היא מעדכנת על הופעות, אירועים וגם כותבת בלוג אישי, וממנו לקוחים גם הקישורים ל-2 היצירות:

http://www.evbvd.com


[1] המינימליזם במוזיקה החל לפרוח לקראת שנות ה-60', כשאת שורשיו הוא שאב מן האמנות הפלסטית והרעיון המרכזי שלו הוא תבניות קצרות עם כמה שפחות נתונים מבחינת קצב, תווים או דינמיקה והרמוניה.