משלחת בת קול וחברותא לאירופה

במאי 2012 נסעתי כנציגת "בת קול" יחד עם דניאל ואיל מ"חברותא" למסע באירופה בשיתוף עם משרד החוץ.

היינו בברלין, בריסל ואמסטרדם ונפגשנו עם נציגים של הקהילה הלהט"בית, נציגים של הקהילה היהודית, פוליטיקאים שעוסקים בנושא ועיתונאים (את הפירוט המלא תוכלו למצוא בקובץ המצורף).

בברלין ארגנו לכבודנו פאנל וגם נפגשנו עם פוליטיקאים העוסקים בזכויות להט"ב. בבלגיה היינו יום אחד בעיר גנט, בה אירחו אותנו אנשי הבית הורוד, ובבריסל פגשנו עוד ארגון להט"ב והיינו יום שלם בפרלמנט האיחוד האירופי שם פגשנו פרלמנטרים פעילים בקבוצת העבודה לזכויות להט"ב (המונה 130 חברי פרלמנט!). הצגנו את עצמינו ודיברנו על שיתופי פעולה אפשריים בעתיד. במהלך היום הזה גם התראיינו לרדיו יהודי המשדר באנגלית בבריסל.
באמסטרדם התראיינו לעיתון יהודי, לג'רוזלם פוסט ולתוכנית רדיו דרך "בית החידוש" (בית כנסת להט"בי) וכן לעיתון הלהט"בי הגדול ביותר בהולנד. ולסיום, העברנו סדנא בכנס של פורום הארגונים הלהט"בים הנוצרים באירופה.

במהלך הפעילות בימים האינטנסיביים הללו, פתחנו את ליבנו בפני אנשים רבים שהקשיבו בקשב רב, התעניינו ושאלו שאלות. למדנו על הקשר הרב שיש בין החוויות שלנו לבין חוויות של אנשים אחרים, בעיקר של להט"בים נוצרים או נוצרים לשעבר. הרגשנו שאנחנו לא "לבד", שיש למעשה המוני בני אדם ברחבי העולם שגם אם הם לא יהודים דתיים להט"בים, הם בעצם חווים חוויות מאוד דומות לשלנו והרבה פעמים מדברים "שפה" דומה לשלנו.

יצאנו בתחושה חזקה ששיתוף פעולה יעשה טוב לכולם.
העובדה שפתחנו את ליבנו יצרה קשר רגשי במקומות לא צפויים כמו לדוגמא יו"ר השדולה לזכויות להט"ב בפרלמנט האירופי, גבר בריטי בשנות החמישים לחייו שסיפר בקול רועד על הקשיים שהיו לו לפני 30 שנה סביב קבלת הזוגיות שלו עם בן זוגו.

באופן לא פורמלי ביקרנו בשבתות בתפילות של קהילות יהודיות מקומיות (ברלין ואמסטרדם), זה היה מאוד מרגש, חוויה של אנשים שיוצאים מתוך היומיום שלהם, ובוחרים להתחבר לזהות היהודית שלהם. בעיקר על רקע ההרס הכמעט טוטאלי של הקהילות היהודיות במקומות הללו, התקומה מרגשת. אחד הרגעים המרגשים שהיו לי היה עליה לתורה מול פרוכת עליה כתוב "ק"ק ברלין" בבית כנסת שלמעשה נחרב כמעט לגמרי, ממש הרגשתי חלק מתחיה מחודשת של העם היהודי במקום בו הוא יועד להכחד.

שתוף פעולה חשוב ויעיל זה הוליד מסע מוצלח, מעניין ומועיל. הצלחנו לפתוח דלתות לארגונים וגורמי השפעה באירופה, חלקם לא היו בקשר ישיר עם נציגויות ישראליות עד להגעתנו. מאידך, במפגשים חשובים אלו הצלחנו להציג את עצמנו, ארגונינו וקהילתנו המגוונת והרחבה על קשייה, צרכיה, פעולותיה השונות והצלחותיה במישורים רבים.

אני מקווה כי שיתוף פעולה מוצלח זה יהווה פתח להמשך פעילות ענפה שלנו – כל ארגון בפני עצמו ושני הארגונים יחד, יחזק את הקשרים שלנו עם משרד החוץ ונציגויותיו השונות ויביא להרחבת הפעילות והקשרים שלנו עם גורמים אלו ואחרים בארץ ובעולם.

אפרת גרוסמן

סיכום מסע - משלחת בת-קול חברותא לאירופה