פסח שני - יום הסובלנות הדתית

סיפור פסח שני המופיע בספר במדבר הוא סיפור של דיאלוג. דיאלוג בין טמאי המת ומשה. דיאלוג בין משה והקב"ה. פתרון של הכלה שנוצר לא מתוך מאבק אלא מתוך שותפות.
פסח שני הוא סיפור על שותפות וקירבה. ההתעקשות של טמאי המת להיות שותפים במצוות הפסח ולהרגיש חלק מעם ישראל באה מתוך קירבה: "ויקרבו לפני משה". הציווי של הקב"ה על קיום פסח שני מאפשר את השיתוף, מכיל במצווה גם את אלו שלא יכולים להיות שותפים במועד הרגיל – ובכך מונע את הרחקתם.

פסח שני הוא סיפור על זעקה ומענה. על טמאים ומנהיגים. על מיעוט ורוב. על הזכות והחובה להיות שותפים יחד בעבודת ה'. סיפור עתיק המספר את מצב החברה הדתית במאה ה-21.

"פסח שני" כמיזם מטרתו לציין את התאריך י"ד באייר כיום של סובלנות והכלה בחברה הדתית של המיעוטים השונים בתוכה.

בתשס"ט ציינו לראשונה את פסח שני – יום הסובלנות הדתית. מאמר העוסק ברעיונות של פסח שני נשלח למנהיגים, לרבנים ולדמויות משפיעות בעולם הדתי כדי לעורר דיון ציבורי. המאמר והתגובות לו פורסמו באינטרנט ויצאו בחוברת מיוחדת. בנוסף קיימנו ערב עיון תחת הכותרת "זעקה והכלה בעולם הדתי: פסח שני בימינו." בערב עיון זה נשאו דברים פרופ' הרב דניאל שפרבר, פרופ' תמר רוס, ד"ר חנה קהת וד"ר יאיר ליפשיץ, כולם עסקו בחשיבות שבתביעה מלמטה לשותפות מלאה בחיים הדתיים, באחריות למציאת פתרונות לקשיי מיעוטים במסגרת ההלכה והמחשבה, ובמחויבות לאחר באשר יהיה.

בתש"ע ציינו שוב את פסח שני – יום הסובלנות הדתית, בערב עיון שעסק בנושא "“וְלָקַחְתָּ מִשָּׁם מְעַט בְּמִסְפָּר וְצַרְתָּ אוֹתָם בִּכְנָפֶיךָ” – עד היכן מגיעה מחויבות ההנהגה לצרכי המיעוט?" בערב זה נערך פאנל בהשתתפות ד"ר חנה פרידמן, הרב יהודה גלעד וד"ר אריאל פיקאר. בחלקו השני של הערב נערכו סדנאות בנושאים: יחסה של החברה הדתית כלפי נפגעות ונפגעי תקיפה מינית; התמודדות של הומו ולסבית דתיים עם אלוהים, המשפחה והקהילה; אחריותם של רבנים למסורבות הגט; מקומן של נשים בנצרות הפרוטסטנטית; שיתוף פעולה בין הזרמים היהודיים בישראל. בחלקו השלישי של הערב הוקרן הסרט "לימו עמני" העוסק ברווקה דתייה הבוחרת ללדת ילד ללא נישואים, וההתמודדות שלה עם המשפחה והקהילה.

ערב העיון השלישי בשנת תשע"א נערך תחת הכותרת: "הכלת המיעוט והשונה – למען החברה כולה" פתחנו בדו שיח בין הרב שי פירון והגב' אפרת שפירא רוזנברג. שיחתם עסקה בחשיבות של הכלת מיעוטים עבור כל אחת וכל אחד בחברה הדתית. העדר הכלה כזו פוגע בכולנו, ואילו סובלנות וקבלה מועילות לכולם. בחלקו השני של הערב עלתה לבמה קבוצת תאטרון הפלייבק "קצ'קעס". הן שמעו סיפורים מהקהל העוסקים בסובלנות מנקודת מבטו של המיעוט ומנקודת מבטו של הרוב, ואלתרו שיקוף של הסיפורים בתאטרון סוחף, עם הרבה הומור ורגישות.

אירועי פסח שני – יום הסובלנות הדתית מביאים לידי ביטוי את הזעקה, השותפות והקירבה שעדיין קיימות בתוך הציבור הדתי, ונוכחות בקשר שבין הציבור למנהיגיו, בין אדם לחברו ובין אדם לאלוהיו. אנחנו תקווה שהדברים האלה יוסיפו לדיאלוג אמיתי וכן בתוך החברה הדתית בישראל, מתוך תפיסה שסובלנות וקבלת האחר אינם מונחים זרים ליהדות אלא מגיעים מתוך תוכה, מדברי אלוהים חיים שבתורה.

pesach-sheni-sargel