לקריאת הדיווח באתר "כיפה" על פסק ההלכה של הרב אריאל, האוסר על השכרת דירה לזוג לסביות

off-the-market

לפני כשבע שנים שכרתי דירה ברמת גן עם כמה שותפות. במהלך השנה שהייתי שם התוודעתי לזהות המינית שלי והתחלתי אט אט במסע לעבר היציאה מהארון. בהתחלה כמובן אף אחת מהשותפות לא ידעה דבר, אך בשלב כלשהו הן הבינו. הן פנו לרב מפורסם שפסק להן באופן חד משמעי: "אסור לגור בדירה עם מישהי שעושה מעשי תועבה. היא חייבת לעזוב את הדירה".
הן היו בטוחות שאני אעזוב, הרי כך פסק הרב! אך אני לא הסכמתי. הבנתי שבאורח החיים שאני בוחרת, תמיד יהיו אנשים שיעמדו בדרכי ותמיד יהיו אנשים שינסו להוציא אותי בכוח מתוך חייהם רק כי זה לא נוח להן לראות לסבית מול העיניים. הצעתי להן לעזוב בעצמן את הדירה אם זה כ"כ קשה להן לחיות איתי, אך הן נשארו. כנראה הנוחות גברה בסוף אפילו על ההלכה.

עברו שנים רבות מאז, יצאתי מהארון, פגשתי את נעה בת זוגי, ויחד אנחנו בונות את הבית המשותף שלנו. מדי פעם אני נזכרת בחוויה הלא נעימה שעברתי שם. אני נזכרת בזה בעיקר כשאני שומעת "פסקי הלכה" דומים לאלה שאני קיבלתי. השבוע זה חזר אלי שוב בפסק של הרב אריאל, רב העיר רמת גן, שפסק שאסור להשכיר דירה לזוג נשים.

האם להיות לסבית חמור יותר מאשר לחיות יחד לפני החתונה בזוגיות הטרוסקסואלית? לחלל שבת? לאכול חזיר? מדוע היד של הרב קלה על ההדק כשמדובר רק בלסביות ולא בחילונים? אין לי אלא להבין ששוב מדובר באירוע מצער של הומופוביה טהורה שמכוסה בהצדקות דתיות מהסוג הנמוך ביותר.

הרב אפרתי, שהתראיין איתי לתכנית של עודד בן עמי, טוען כי התורה איננה יכולה להשתנות גם אם המציאות משתנה. לצערי, התורה של הרב אפרתי נשארת כמו שהיא רק בתחומים מסוימים. האם ההלכה לא מתקדמת ולא משתנה כל הזמן? האם אנו מקיימים את כל ההלכות שכתובות שחור על גבי לבן בתורה ללא קשר למציאות המשתנה שלנו? התשובה היא כמובן לא. בתורה ישנם המון הלכות שאנו לא מקיימים אותם היום מסיבות אלו ואחרות. ביום שיקום הרב שיחליט שיש לסקול באבנים אנשים שאינם שומרי שבת, יראה גם הרב אפרתי שהמציאות של התורה וההלכות שכתובות בה משתנות כל הזמן.

ולסיום- הלהט"ב הדתי בישראל ימשיך לחיות את חייו בדיוק כמו מקודם. נשכור דירות, נתחתן, נביא ילדים ונחיה בקהילות דתיות יותר ופחות. אמרות כאלה של רבנים רק מעצימות את הצורך בשינוי אמתי ובקבלה של מיעוטים בחברה הישראלית.

לצפייה בנעמה ארנון בתכניתו של עודד בן עמי "שש עם", מיום 15.5.14